Jesteś tu:
Home»
Aktualne projekty »
Aktywni niepełnosprawni
Aktywni niepełnosprawni

,,Aktywni niepełnosprawni” – szansa na zmianę sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce
Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Realizowany jest przez:
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w partnerstwie z:
- Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
- Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi.
Celem projektu jest przygotowanie kompleksowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego zmodyfikowanych i nowych instrumentów w zakresie włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Wszystkie efekty działań projektu będą zgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.
W projekcie zostaną zaproponowane nowe, do tej pory niestosowane na większą skalę, instrumenty wsparcia. Proponowane zmiany te obejmą także podniesienie jakości i efektywności działań realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej oraz wypracowanie, przetestowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardu usług asystenckich świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Realizacja projektu pozwoli na dokonanie wnikliwej analizy stanu faktycznego, która jest podstawą do zaproponowania narzędzi i instrumentów wspierających niezależne życie osób z niepełnosprawnością, a następnie ich przetestowanie pod kątem skuteczności i efektywności oraz wdrożenie.
Projekt kierowany jest do wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższego otoczenia oraz instytucji wspierających – organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Składa się z 7 etapów - kamieni milowych:
- Analiza i diagnoza
Pierwszy z nich poświęcony jest diagnozie obecnego stanu poprzez analizę rozwiązań prawnych z zakresu rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz ich funkcjonowania. Punktem wyjścia do analizy jest diagnoza potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest to etap, na którym najbardziej intensywnie toczą się zadania badawcze i zbieranie informacji od zainteresowanych.
- Propozycje zmian
W trakcie drugiego kamienia milowego zostaną opracowane propozycje modyfikacji funkcjonujących instrumentów i zaproponowane nowe narzędzia w ramach systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem propozycji zasad finansowania. Zaproponowane zmiany będą skoncentrowane na działalności warsztatów terapii zajęciowej oraz usługach asystenckich oraz kilku innych obszarach, które zostaną określone w pierwszym kamieniu milowym.
- Konsultacje środowiskowe
Trzeci kamień milowy będzie czasem konsultacji społecznych wypracowanych propozycji zmian z uwzględnieniem wszystkich interesariuszy. Cenne będą opinie wszystkich zainteresowanych, stąd konsultacje będą miały pogłębiony charakter obejmujący wszystkich zainteresowanych z różnych grup środowisk. Na podstawie wyników konsultacji i opinii Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych Komitet Sterujący podejmie decyzję o wyborze instrumentów, które zostaną poddane pilotażowi.
- Pilotaż zmodyfikowanych i nowych rozwiązań
W kolejnym etapie - czwartym kamieniu milowym nastąpi pilotaż zmodyfikowanych i nowych instrumentów systemu rehabilitacji społecznej, w tym standardów funkcjonowania WTZ oraz usług asystenckich. Pilotażem zostanie objętych 10% warsztatów terapii zajęciowej tj. ok. 72 WTZ. Pilotaż pozostałych narzędzi zostanie przeprowadzony na grupie co najmniej 1500 uczestników w środowisku gwarantującym uwzględnienie zróżnicowania terytorialnego oraz charakteru niepełnosprawności. Na podstawie pilotażu powstanie raport z rekomendacjami.
- Modyfikacja przetestowanych rozwiązań
Kamień piąty to czas, w którym będą uwzględnione wyniki raportu z pilotażu oraz powstałe w jego wyniku rekomendacje. Efektem końcowym tego etapu będzie przedstawienie projektów zmian ustawy oraz aktów wykonawczych lub w zakresie standardu usług asystenckich – projektu dokumentu.
- Konsultacje społeczne wypracowanych rozwiązań
Szósty kamień będzie po raz kolejny poświęcony przeprowadzaniu konsultacji środowiskowych wypracowanych zmian prawnych oraz projektu dokumentu w zakresie usług asystenckich z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych interesariuszy. Propozycje zostaną również omówione na posiedzeniu Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Rady Dialogu Społecznego oraz innych gremiów.
- Finalne rozwiązania
Ostatni kamień milowy ma na celu wypracowanie - na podstawie wyników pilotażu i wniosków z konsultacji - ostatecznego kształtu projektów rozwiązań prawnych, które będą mogły być wprowadzone do systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w obszarze rehabilitacji społecznej.
Zakończenie projektu przewidziane zostało na 2023 rok.
Wierzymy, że nasze działania oraz wypracowane narzędzia i innowacje będą nie tylko projektami, ale pozwolą wprowadzić trwałe zmiany systemowe, które w znaczący sposób poprawią jakość życia osób z niepełnosprawnościami, przyczynią się do ich niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie i respektowania przysługujących im praw.
Więcej informacji oraz aktualności dostępnych jest na stronie internetowej projektu:
wlaczeniespoleczne.pl